Szwajcarsko-Polski Program Współpracy
Informacje o programie SPPW

W roku szkolnym 2013/2014 i 2014/2015 nasze przedszkole uczestniczy w Szwajcarsko-Polskim Programie Współpracy pt.: „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej”.

 

Podstawowym celem Programu jest promocja zdrowego stylu życia, w tym zapobieganie rozwojowi nadwagi i otyłości oraz innym chorobom przewlekłym, poprzez edukację społeczeństwa w zakresie prozdrowotnej zmiany żywienia i zwiększenia poziomu aktywności fizycznej.

 

Opracowanie projektu poprzedziło opracowanie diagnozy sposobu żywienia i stanu odżywienia oraz poziomu aktywności fizycznej społeczeństwa. Diagnoza ta dobitnie wykazała, że w naszym kraju, podobnie jak w innych, najważniejszymi czynnikami ryzyka rozwoju złego stanu zdrowia są niewłaściwe  żywienie i brak odpowiedniej aktywności fizycznej.

 

Program podzielony został na 5 zadań, nasze przedszkole w roku 2013/2014 będzie realizowało zadanie 2 tj. „Edukacja i wdrażanie zasad prawidłowego żywienia w przedszkolach oraz ocena wpływu tej edukacji na sposób żywienia, stan odżywienia i poziom wiedzy dzieci”.

 

To właśnie przedszkole i szkoła są uznane za najlepsze miejsce dla promocji i edukacji z zakresu żywienia i aktywności. Udowodniono, że wdrożenie poprawnych nawyków z zakresu żywienia i aktywności ruchowej procentuje lepszą sprawnością fizyczną i umysłową dzieci, dobrym stanem zdrowia i stanem rozwoju.

 

Patronat nad Programem objął Minister Edukacji Narodowej oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.


Realizacja Programu

Spartakiada sportowa Przedszkolaków

 

W sobotę 30 maja br. odbyła się Spartakiada sportowa przedszkolaków. Była to już VIII edycja i odbyła się pod hasłem: "Polskę zwiedzamy - sport uprawiamy". Nasze przedszkole reprezentowała grupa Cudaczki.

 

Dzieci wzięły udział w zabawach sportowych podczas których "odwiedzali" i poznawali atrakcyjne miejsca w Polsce, a rodzice i zaproszeni gości mieli okazję zmierzyć siły w przeciąganiu liny.

Zabawy ruchowe

Wiemy bardzo dobrze, że ruch to zdrowie. Codziennie dzieci w naszym przedszkolu uczestniczą w przeróżnych grach i zabawach ruchowych, zarówno w salach przedszkolnych, jak i na świeżym powietrzu. 

Z okazji Mikołajek najmłodsze grupy Słoneczka i Uśmieszki udały się do Bajkolandu. Zabawa sprawiła im wiele radości, najbardziej przypadła im do gustu wspinaczka. Oto kilka zdjęć.

Sałatka warzywna

Tydzień warzyw - najmłodsi robią soki, a nieco starsi postanowili zrobić sałatkę warzywną. Oto jak pracują Cudaczki i Uśmieszki. P.S. Sałatka wyszła przepyszna!!!

Sok marchwiowy

Zdrowo jemy, jesteśmy zdrowi - najmłodsze przedszkolaki dobrze o tym wiedzą. Na jednych z zajęć zrobili i kosztowali sok marchwiowy. Sami byli zaskoczeni, że warzywo w takim wydaniu jest tak pyszne. Brawo Słoneczka.

Higienistka

Grupa Promyczki i Gwiazdeczki odwiedziły Higienistkę szkolną. Dzięki wizycie zapoznały się z jej pracą. Pani Higienistka pokazała dzieciom jak prawidłowo dbać o higieną min. jamy ustnej, chętne dzieci zostały zmierzone i zważone. Na zakończenie Pani Higienistka zachęciła dzieci do podejmowania wysiłku fizycznego.

Figurki z warzyw

Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw? Najlepiej poprzez zabawę. Oto efekt pięknych figurek z warzyw wykonanych przez grupę Gwiazdeczki.

Basen

Jak co roku nasze 6 letnie przedszkolaki uczestniczą w bezpłatnych zajęciach na basenie. Ten rodzaj aktywności fizycznej bardzo im odpowiada. Oto kilka zdjęć.

Olimpiada PCK

W dniu 6 pażdziernika 2014r, dzieci z grupy Uśmieszki udały się na Olimpiadę Sportowo Zdrowotną dla przedszkolaków.

Dzieci pod czujnym okiem sędziów zmagały się w różnorodnych dyscyplinach sportowych, a zmagania te dały im ogromną radość.

 

Celem Olimpiady była popularyzacja sportu oraz rozwijanie aktywności fizycznej.

2014/2015 Zajęcia edukacyjne Piramida zdrowego żywienia

We wrześniu 2014r w grupach starszaków odbyły się zajęcia edukacyjne o tematyce zdrowego odżywiania. Dzieci wykazały się wspaniałą wiedzą na temat prawidłowego odżywiania tworząc Piramidę zdrowego odżywiania. Oto ich praca.

2014/2015 Piramida aktywności fizycznej

W związku z kontynuacją Programu SPPW w październiku br. został zakupiony zestaw edukacyjny "Piramida aktywności fizycznej".

Zestaw przeznaczony jest do prowadzenia zajęć zarówno grupowych i indywidualnych. Zawiera przykładowe scenariusze dotyczące aktywności fizycznej. W przyjazny sposób zachęca dzieci do aktywności fizycznej. 

Zajęcia otwarte

W grupie Uśmieszki odbyły się zajęcia pt: "Aktywny Dzień Kobiet" zorganizowane przez panią Iwonę Schubert.

 

Zaproszeni rodzice wraz z dziećmi mieli okazję aktywnie uczcić Dzień Kobiet, a na zakończenie czekał na nich syto zastawiony stół pełen owoców i warzyw.

 

Atrakcyjność podania tych przysmaków, przyczyniła się do szybkiego ich skonsumowania przez dzieci.

Chusta

Ruch to zdrowie, a nie ma to jak połączenie ruchu z dobrą zabawą. Dzieci uwielbiają zabawy z chustą animacyjną, a oto jak się bawią.

Zdrowe odżywianie cnd.

Dzieci z grupy Gwiazdeczki razem ze swoją panią przygotowały sałatkę warzywną. Przy okazji świetnej zabawy podczas jej przygotowania, dzieci uczyły się jak bezpiecznie posługiwać się nożem oraz poznawały nowe smaki.

Owocowe szaszłyki.

Dzieci uwielbiają owoce. Nic bardziej nie sprawia im przyjemności jak samodzielne przygotowanie posiłku.

W grupach Cudaczki, Słoneczka, Uśmieszki i Witaminki odbyły się zajęcia podczas których dzieci samodzielnie przygotowały danie z owoców - owocowe szaszłyki.

Basen

Grupy Słoneczka i Witaminki raz w tygodniu uczestniczą w zajęciach na basenie, podczas których rozpoczęły naukę pływania. Dzieci uwielbiają wodę, dlatego ta forma aktywności fizycznej daje im wiele radości i satysfakcji.

XIV Olimpiada Sportowo-Zdrowotna Przedszkolaków

Grupa Witaminki wzięła udział w pod hasłem "O zdrowiu na wesoło" organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż.

 

Olimpiada miała na celu dbałość o wszechstronny rozwój dzieci poprzez aktywność fizyczną w sporcie rekreacyjnym oraz popularyzację sportu i promocję zdrowia wśród najmłodszych. Dzieci miały okazję wykazać się sprawnością, zwinnością i szybkością.

W Olimpiadzie uczestniczyli także rodzice, którzy nietylko pomogli w opiece nad dziećmi, ale również brali czynny udział.

Wrzesień

O zdrowiu dziecka i prawidłowym jego rozwoju decyduje wiele czynników, jednakże jednym z najważniejszych jest zdrowe odżywianie, które jest nieodłączne z nabywaniem umiejętności bycia samodzielnym w różnych sytuacjach np. bezpieczne posługiwanie  się sztućcami, przezwyciężenie uprzedzeń do potraw, a także higiena spożywania produktów.

 

Nauczyciele zapoznają dzieci z produktami związanymi ze zdrowa żywnością, uczą jak samodzielnie przygotować posiłek. Takie umiejętności należy rozwijać i doskonalić w czasie całego pobytu dziecka w przedszkolu.

 

Grupa Słoneczka poznawała zasady zdrowego odżywiania. Wycinały i kolorowały różnego rodzaju produkty spożywcze, dzieląc je na te zdrowe i mniej przyjazne dla zdrowia, budując „Piramidę zdrowego odżywiania”.

 

Grupa Witaminki poznawała „nowe smaki” na zajęciach zatytułowanych „Arbuz owoc egzotyczny”.

 

Grupa Gwiazdeczki dbając o formę fizyczną wspaniale wykorzystała tunele do wspólnych zabaw ruchowych.

 

Dzieci uwielbiają ruch, a najbardziej ruch na świeżym powietrzu i zabawy na placu zabaw.

W naszym przedszkolu...

Nasze przedszkole przykłada dużą wagę do zdrowego stylu życia. Staramy się uczyć dzieci jak dbać o własne zdrowie, sprawność fizyczną oraz zapoznajemy je z zasadami prawidłowego odżywiania.

 

Podejmujemy działania sprzyjające zabawie, nauce i pracy. Stąd też kładziemy szczególny nacisk na racjonalne żywienie oraz aktywność fizyczną. Nauczyciele organizują dla dzieci ciekawe zajęcia o prawidłowym odżywianiu, a także zajęcia ruchowe z wykorzystaniem różnorodnych metod. Zachęcają dzieci i rodziców do prowadzenia zdrowego trybu życia.


Informacje dla Rodziców

Szanowni Rodzice

Serdecznie zapraszamy do odwiedzania strony internetowej http://www.zachowajrownowage.pl znajdziecie tam Państwo przydatne informacje o tematyce zdrowego odżywiania.

............................................................................................................................................................................

Szanowni Rodzice,

zapraszamy do zapoznania się z prezentacją multimedialną pt:. Odżywiamy się zdrowo, przygotowaną przez Magdalenę Muchę.

W prezentacji znajdziecie Państwo informacje między innymi na temat:

  • źródła witamin i ich roli,
  • zasady zdrowego odżywiania,
  • wiersze na temat zdrowego trybu życia.

........................................................................................................................................................................................

Szanowni Rodzice,

zapraszamy do obejrzenia  prezentacji multimedialnej pt:. Rola aktywności fizycznej w rozwoju dziecka, przygotowanej przez Katerzynę Sułkowską.

W prezentacji znajdziecie Państwo informacje między innymi na temat:

  • jak ważny jest ruch dla dziecka,
  • jakie funkcje spełnia ruch,
  • piramidę aktywności fizycznej.

Pliki do pobrania

Copyright © 2013 - Przedszkole nr 13 im. Sindbada