Dzieciństwo bez próchnicy
Informacje o Dzieciństwo bez próchnicy

Nasze przedszkole zakwalifikowało się do udziału w projekcie „Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej skierowana do małych dzieci, ich rodziców, opiekunów i wychowawców”, współfinansowanym przez Szwajcarię w ramach Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej oraz Ministerstwo Zdrowia, którego liderem jest Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu”.

Głównym celem projektu jest ograniczenie występowania i nasilania choroby próchnicowej oraz poprawa stanu jamy ustnej oraz ogólnego stanu zdrowia populacji dzieci.

Rozumiejąc konieczność wzrostu świadomości prawidłowych nawyków higienicznych w zakresie higieny jamy ustnej działania edukacyjne skierowano nie tylko do dzieci, ale także do wychowawców i rodziców.


Program promuje zachowania prozdrowotne oraz profilaktykę chorób jamy ustnej u dzieci. W ramach projektu nasze przedszkole wzbogaciło się o pomoce dydaktyczne przydatne do wprowadzania tematyki związanej z higieną jamy ustnej, a dzieci wyposażone zostały w zestawy do higieny jamy ustnej.

Rodzice za pośrednictwem przedszkola otrzymali przystępne i nowoczesne materiały informacyjne, z których dowiedzieli się jak powinni dbać o zdrowie zębów swoich dzieci już od najmłodszych lat oraz jak skutecznie kształtować u dzieci prawidłowe nawyki żywieniowe.

W naszym przedszkolu nauczyciele poprzez edukację budują „ świadomość prozdrowotną” dziecka oraz jego odpowiedzialność za własne zdrowie. Stosujemy ciekawe zajęcia edukacyjne mające na celu przekazanie dzieciom niezbędnej wiedzy dotyczącej dbania o własne zdrowie w tym również z zakresu profilaktyki stomatologicznej. W formie zabawy nauczyciele przekazują dzieciom jak dbać o czystość i zdrowie swoich zębów.


Realizacja Programu

Dbamy o zęby

Dzieci z grupy „Cudaczki” wzięły udział w spotkaniu edukacyjnym z pielęgniarką szkolną pracującą w Szkole Podstawowej nr 7, panią Renatą Szyszką. Przedszkolaki przypomniały sobie i rozszerzyły wiedzę na temat prawidłowej higieny jamy ustnej i właściwych nawyków żywieniowych.

Jama ustna

17 października dzieci z grup Słoneczka, Promyczki i Gwiazdeczki obejrzały na tablicy multimedialnej film pt.: Jama ustna, z serii "Było sobie życie".

Dzieci poznały "od środka" jak wygląda jama ustna (zęby, język), obejrzały co się dzieje jak nie myje się zębów po jedzeniu oraz przekonały się, że dendysty nie trzeba się bać.

Kontynuacja Programu

,,DZIECIŃSTWO BEZ PRÓCHNICY”

                ,,…Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć..”.

 

                                

Pielęgnacja zębów u dzieci z najmłodszej grupy przedszkolaków WITAMINKI

 

Okres wczesnego dzieciństwa powinien być wykorzystany przez rodziców i opiekunów dzieci nie tylko do wdrażania techniki prawidłowego szczotkowania zębów, ale także do wytworzenia nawyku jego wykonywania.

 

Metody szczotkowania jakie powinny stosować dzieci wieku przedszkolnym to:

-  metoda szorowania (najprostsza),

-  metoda ruchów okrężnych.

 

Przed szczotkowaniem dziecko powinno wypłukać usta. Najpierw należy umyć zewnętrzną powierzchnię zębów (od tylnych do przednich). Odnośnie techniki szorowania – należy zęby szorować poziomymi, prostymi ruchami. Odnośnie metody ruchów okrężnych – wykonujemy ruchy okrężne w taki sposób jak przy rysowaniu kółek. Następnie – przy obu metodach postępuje się tak samo – przy szeroko otwartych ustach szczotkuje się powierzchnie wewnętrzne zębów, wykonując przy tym ruchy wymiatające w kierunku od dziąseł, oddzielnie dla zębów górnych i dolnych. Na koniec szczotkuje się okrężnymi ruchami powierzchnie żujące zębów. Ilość nałożonej pasty do zębów odpowiednia dla dzieci w wieku przedszkolnym to objętość małego ziarnka grochu. Dzieci powinny szczotkować zęby przez ok. 2-3 min. co najmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Najważniejsze jest wieczorne mycie zębów, po którym nie powinny one już nic jeść i pić (za wyjątkiem niegazowanej wody).

 

Regularny, czynny nadzór rodzica lub opiekuna i demonstrowanie właściwej metody, doprowadzi do doskonalenia umiejętności szczotkowania przez dziecko oraz wykształcenia u niego nawyku prawidłowego mycia zębów.

 

- Wspólne mycie ząbków przy ulubionej muzyce, pod okiem nauczyciela,

- Praca plastyczna - kolorowanie przez dzieci ulubionym kolorem, szczoteczki do zębówi kubka.                                                                                                                                                                                         

                                   

Konkurs

Udział Amelki Świtały w konkursie plastycznym pt.: „Prawidłowa higiena jamy ustnej i zapobieganie próchnicy zębów wśród dzieci w wieku przedszkolnym”.

Zajęcia edukacyjne

Uczestniczymy w ciekawych zajęciach edukacyjnych organizowanych przez nauczycielki przedszkola

Stosujemy zdrową dietę

Nie wolno nam także zapominać o diecie, która ma istotny wpływ na zdrowie zębów. Z uwagi na prawidłowe kształtowanie się zgryzu, pokarmy powinny być twarde i zachęcać do żucia, pobudzając tym samym do wzrostu kości szczęk. Potrawy z cukrem powinny być spożywane podczas głównych posiłków zakończonych jedzeniem pokarmów obojętnych dla zębów (np. sera, wody). Ostrożnie należy spożywać soki, zwłaszcza cytrusowe oraz wyeliminować z diety najmłodszych wysoko słodzone napoje gazowane z uwagi powodowanej przez nie erozji szkliwa. W diecie dziecka należy uwzględnić pełnowartościowe białko, którego ograniczony dowóz w trakcie rozwoju tkanek zęba może powodować zniekształcenia zębów oraz zaburzyć prawidłowy wzorzec wyrzynania.

Grupa Cudaczków przygotowująca zdrową sałatkę owocową.
Grupa Uśmieszków przygotowująca kolorowe kanapki.
Grupa Promyczków przygotowująca owocowe szaszłyki.

Grupa Uśmieszków i pyszna sałatka owocowa.

 

Uczymy się razem prawidłowo czyścić zęby

W miarę zdobywania przez dziecko sprawności manualnej, maluch samodzielnie zaczyna czyścić zęby. Początkowo na zasadzie zabawy, aby z czasem wyćwiczyć prawidłową technikę szczotkowania. Bardzo ważne jest nauczenie prawidłowych nawyków higienicznych dziecka od samego początku. U małych dzieci zaleca się szczotkowanie metodą ruchów okrężnych. Korzystna i wskazana jest ciągła pomoc dziecku przez rodziców przy myciu zębów, nawet do 8-10 roku życia, kiedy jest już w stanie samodzielnie i efektywnie oczyszczać zęby. Prawidłowe szczotkowanie powinno odbywać się dwa razy dziennie z użyciem pasty z fluorem. Jeżeli dziecko niechętnie szczotkuje zęby, należy ten obowiązek zamienić w zabawę, pokazać na własnym przykładzie lub starszego rodzeństwa. Na rynku dostępne są kolorowe szczoteczki odpowiednie dla dzieci w wieku przedszkolnym, z miękkim włosiem dzięki czemu czyszczenie jest efektywne, a jednocześnie staje się ciekawą aktywnością dla dziecka.
 

Grupa Promyczków szczotkująca zęby pod czujnym okiem nauczyciela.

Regularnie odwiedzamy dentystę

Każdy rodzic musi zdać sobie sprawę z powagi problemu jakim jest próchnica zębów i z konsekwencji z nią związanych.
Od dawna w literaturze naukowej istnieją dowody na związek chorób jamy ustnej z wieloma chorobami ogólnym, m. in. chorobami serca, stawów, oczu czy nerek. Regularne wizyty u dentysty, pozwolą uniknąć rozwoju próchnicy, lub zaradzić jej we wczesnym stadium. Przyzwyczają też dziecko do kontaktów z dentystą, dzięki czemu w starszym wieku, nie będzie unikać regularnych przeglądów stomatologicznych.

Grupa Słoneczek z wizytą w gabinecie stomatologicznym.

Dbamy o mleczaki

Pokutuje przeświadczenie, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, jednak jest to błędne przekonanie. Stan zębów mlecznych rzutuje na kondycję ich następców. Dbając o zęby mleczne, dbamy już o zęby stałe, ponieważ wszelkie stany zapalne toczące się w obrębie zębów mlecznych oraz ich tkanek okołowierzchołkowych mogą mieć nieodwracalne skutki uszkadzając zawiązki zębów stałych.

Grupa  Uśmieszków – nasze maluszki wiedzą jak dbać o swoje ząbki.

 


Informacje dla Rodziców

a

Pliki do pobrania

Copyright © 2013 - Przedszkole nr 13 im. Sindbada